„Minden eddiginél gazdagabb és emlékezetesebb évadot szerettünk volna létrehozni”
A Kőszegi Várszínház idén ünnepli 40 éves fennállását. 1982-ben nyílt meg Kőszeg ostromának 450. évfordulóján: 1532-ben Jurisics Miklós várkapitány sikeresen visszaverte a várat ostromló török haderőt. A teátrum Páskándi Géza Az ígéret ostroma, avagy félhold és telihold című darabjával indult, amelyet idén nyáron fiatal alkotók különleges színpadi hangjátékban mutatnak be. A jubileum alkalmából július 14-től július 24-ig fesztivált rendeznek, amely során több ősbemutatót tartanak. Mindemellett rengeteg gyerekprogrammal, kiállításokkal és koncertekkel várják az érdeklődőket. Pócza Zoltánnal, a Kőszegi Várszínház igazgatójával a nagyszabású eseménysorozatról beszélgettünk.
Milyen különlegességgel készülnek a jubileum alkalmából?
P. Z.: Minden eddiginél gazdagabb és emlékezetesebb évadot szerettünk volna létrehozni vadonatúj programokkal, amelyek még soha nem voltak Kőszegen. Ilyen lesz a 10 napos Kőszegi Színházi Fesztivál július 14-től július 24-ig. Tíz nap alatt három udvarban fogunk játszani. Lesz egy gyerekudvar, ahol gyermekszínházi produkciókkal, kézműves foglalkozásokkal várjuk a kicsiket, célunk, hogy minél több gyereket becsalogassunk a színházba. A zeneudvarban színházi zenészek, színházhoz kötődő művészek fognak fellépni és muzsikálni. A kamaraudvarba pedig egy- vagy kétszemélyes kamaraszínházi előadásokat hívunk meg, amelyek művészi ereje magával ragadja a nézőt.
Gondolom, saját produkciókból ezúttal sem lesz hiány.
P. Z.: 40 évvel ezelőtt Páskándi Géza Az ígéret ostroma, avagy félhold és telihold című darabjával nyílt meg a Kőszegi Várszínház az 1532-es ostrom 450. évfordulóján. Most felolvasószínházi keretek között mutatjuk be a dunaújvárosi Bartók Béla Kamaraszínházzal együttműködésben. A jubileumot már áprilisban elkezdtük ünnepelni. Szerettünk volna létrehozni egy olyan előadást, amely Weöres Sándor Vas megyei költő-íróról szól. Göttinger Pál csodálatos darabot írt és rendezett a költő műveinek, élete dokumentumainak felhasználásával, amelyben Nagy András író, egyetemi tanár volt segítségére. A Szénakutyák című darabban Weöres Sándor macskája szólal meg Kálid Artúr hangján. Folytatjuk együttműködésünket a szombathelyi Mesebolt Bábszínházzal, létrehoztunk egy gyerekeknek szóló előadást A cica, aki haza akart menni címmel. Közös bemutatónk lesz a dunaújvárosi színházzal, Győrei Zsoltot és Schlachtovszky Csabát kértem meg arra, hogy írjanak darabot arról, milyen nehéz színházat létrehozni annak tükrében, ha egy előadás sikeres, az a művészek érdeme, de ha megbukik, az a szervező hibája. A címe Vízkereszti Gritti, avagy a bőrre menő játék. Őze Áron rendezi, aki a dunaújvárosi színház vezetője, és ez lesz az első rendezése Kőszegen. A nagyszínházi produkciók közül egy klasszikus darabra esett a választásunk: Shakespeare Szentivánéji álom című vígjátékát visszük színre Dicső Dániel rendezésében olyan szereplőkkel, mint Takács Kati, Hegedűs D. Géza, Epres Attila és Bányai Kelemen Barna. Vajda Gergely karmester és zeneszerző egy Ünnepi nyitányt írt nekünk, amelyet június közepén a Savarai Szimfonikus Zenekarral adott elő a nagyérdeműnek. Családi operaként mutattuk be Britten Noé bárkája című művét. Nagy örömünkre a komolyzenei programok védnökségét Miklósa Erika vállalta el, szeretné segíteni a munkánkat a nyilvánosság felé való nyitásban, szeretné megmutatni, mennyire kiemelkedő a programkínálatunk.
Visszatérő alkotó Gergye Krisztián Harangozó-díjas táncművész, rendező és koreográfus. Idén milyen előadással örvendezteti meg a közönséget?
P. Z.: Az előadás címe Emlékezés – „40 éves a Kőszegi Várszínház”, amelynek bemutatójára augusztus 3-án kerül sor. Krisztián minden évből kiemelt egy emléket egy fotó alapján, és abból készített egy festményt. Ezeket a festményeket 40 nappal az előadás előtt kiállítjuk szabadtéren, és mindennap lefotózzuk, hogyan változnak a képek. Ez a fotóanyag lesz a táncelőadás háttere, erre reflektálva elevenít fel élményeket a Kőszegi Várszínház életéből, valamint figyelemmel kísérhetjük, milyen gyorsan múlik az idő.
Mi mindennel készülnek még?
P. Z.: A MANK – Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. segítségével fogunk két kiállítást rendezni a Lovagterem hátsó területén, ami azért fontos, mert az előadásra érkező látogatóink a szünetben a kiállításokat meg is tudják tekinteni. Nagyon sok vendégelőadást fogunk hívni még a Kőszegi Várszínház programjába, gondolunk azokra is, akiknek kevesebb anyagi lehetőségük van: ingyenes programokat fogunk rendezni Kültéri zenés esték címmel, ahol nemcsak előadások, hanem koncertek is lesznek. Pályázunk a Zöld Színház címre is, szeretnénk példát mutatni, hogy úgy dolgozzunk, úgy végezzük a munkánkat, hogy ne a pazarlásban hagyjunk lábnyomot. Inkább a lelkekben.
forrás: https://www.pm.hu/