MÁRCIUSBAN ÚJRA DESZKA DEBRECENBEN

Március 16-án megnyitja kapuit a kilencedik DESZKA Fesztivál. A kortárs magyar dráma seregszemléjén idén egy lengyelországi, hat vidéki, öt budapesti és négy határon túli produkciót látnak vendégül.

A nagyszínpadi zenés gyerekdarabtól a társulat által improvizált szövegekig, a már klasszikusnak tekinthető kortárs drámától a legújabb formai-nyelvi kísérletekig sokféle stílus és irányzat megjelenik az idei kínálatban. A Csokonai Nemzeti Színház tájékoztatása szerint ismét az a helyzet állt elő, hogy több értékes előadás született, mint amennyit módjukban állt meghívni, így egyes produkciókról egyeztetési és anyagi okokból kénytelenek voltak lemondani.

A fesztivál egyik különlegessége, hogy egy kortárs magyar drámaíró művét lengyelországi vendégjátékként tekintheti meg a közönség. Spiró György Az imposztor című drámáját a Varsói Drámai Színház társulata mutatja be március 19-én 21 órától a Csokonai Színház Nagyszínpadán.
f
Meghívott vendég lesz Tadeusz Słobodzianek, az egyik legismertebb lengyel drámaíró, színikritikus is. Idén aktívabb jelenlétre serkentik az írókat, hosszabb tartózkodási lehetőséget biztosítanak a társulatoknak, fesztiválklubot alakítanak ki a színház falain belül, minden estére terveznek zenei programot, és hasonlóan az előző DESZKÁ-hoz, különleges, színházi jellegű koncerttel zárják a fesztivált - áll a teátrum ajánlójában.
A szakmai programban − a hagyományokhoz híven − tematikus és portrébeszélgetéseket terveznek. Minden délelőtt értékelést adnak az előző nap látott előadásokról, az utolsó napon pedig szakmai zárókonferencián összegzik a tapasztaltakat. A kilencedik DESZKÁ-n Árkosi Árpád rendező, Háy János drámaíró és Lőkös Ildikó dramaturg viselik a "házi bölcsek" felelősségét. Díszvendégek is lesznek: Vörös István és Szálinger Balázs drámaírók, akik a tavalyi békéscsabai drámaíró versenyen DESZKA-különdíjban részesültek.

Újra lesz GÖRDESZKA, amely a legkiválóbb gyermek és ifjúsági tárgyú, kortárs magyar szerzőjű előadásokat és bábelőadásokat gyűjti egybe.

A IX. DESZKA programja:


MÁRCIUS 16., hétfő

BORBÉLY SZILÁRD: AKÁR AKÁRKI (Csokonai Színház, rendező: Árkosi Árpád) 22 óra, Horváth Árpád Stúdiószínház

MÁRCIUS 17., kedd
DARVAS BENEDEK-PINTÉR BÉLA: PARASZTOPERA (Miskolci Nemzeti Színház, rendező: Rusznyák Gábor) 18 óra, Csokonai Színház, Nagyszínpad

A BORBÉLY (A budapesti Katona József Színház, a Mozgó Ház Alapítvány, az Orlai Produkciós Iroda és a Természetes Vészek Kollektíva közös előadása; Tolnai Ottó Végeladás című műve alapján átdolgozta Imre Zoltán és Hudi László, rendező: Hudi László) 20 óra, külső helyszín

GERLÓCZY MÁRTON: A CSEMEGEPULTOS NAPLÓJA (Az Orlai Produkciós Iroda és a FÜGE közös előadása, rendező: Göttinger Pál, színpadra alkalmazta: Lőkös Ildikó) 22 óra, külső helyszín

MÁRCIUS 18., szerda
KÁRPÁTI PÉTER: NEGYEDIK KAPU (A Gólem Színház − Titkos Társulat − Füge Produkció, rendező: Kárpáti Péter) 19 óra és 21.30., Horváth Árpád Stúdiószínház
LOVAS ILDIKÓ: SPANYOL MENYASSZONY (A szabadkai Kosztolányi Dezső Színház előadása; rendező: Urbán András) 19 óra, Víg Kamaraszínház

MÁRCIUS 19., csütörtök
SPIRÓ GYÖRGY: AZ IMPOSZTOR − lengyel nyelven, magyar felirattal (Varsói Drámai Színház, rendező: Máté Gábor) 21 óra, Csokonai Színház, Nagyszínpad
AZ ÖRDÖG PRÓBÁJA (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata, rendező: Radu Afrim) 18 óra, külső helyszín

MÁRCIUS 20., péntek
ZELEI MIKLÓS: ZOLTÁN ÚJRATEMETVE (A Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház, a Zsámbéki Színházi Bázis és a Nemzeti Színház közös produkciója, rendező: Vidnyánszky Attila) 21 óra, Csokonai Színház Nagyszínpad

MÁRCIUS 21., szombat
VÉGEL LÁSZLÓ: NEOPLANTA (Újvidéki Színház, rendező: Urbán András, dramaturg: Gyarmati Kata) 21 óra, Csokonai Színház, Nagyszínpad
MÉSZÁROS TIBOR: ISTENT A FALRA FESTENI (Csokonai Színház, rendező: Mészáros Tibor) 18 óra, Víg Kamaraszínház
GÖRDESZKA

MÁRCIUS 17., kedd
JANNE TELLER-GIMESI DÓRA: SEMMI − osztálytermi színházi nevelési előadás (zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház; rendező-foglalkozásvezető: Madák Zsuzsanna) 9 óra és 14 óra, Csokonai Színház, balett-terem

MÁRCIUS 18., szerda
JANNE TELLER-GIMESI DÓRA: SEMMI (Budapest Bábszínház, rendező: Hoffer Károly, színpadra alkalmazta: Gimesi Dóra) 16 óra, Csokonai Színház, Nagyszínpad

GIMESI DÓRA: HAMUPIPŐKE (kecskeméti Ciróka Bábszínház, rendező: Vidovszky György) 14 óra, Vojtina Bábszínház

MÁRCIUS 19., csütörtök
PALLAI MARA: HANYISTÓK (győri Vaskakas Bábszínház, rendező: Tengely Gábor) 10 óra, Vojtina Bábszínház
MÁRCIUS 20., péntek
BENEDEK ELEK-KOLOZSI ANGÉLA: SZÉLIKE KIRÁLYKISASSZONY (Vojtina Bábszínház, rendező: Nagy Viktória Éva) 10 óra, Vojtina Bábszínház
LACKFI JÁNOS: A DÜHÖS LOVAG (Csokonai Színház, rendező: Fige Attila)
14 óra, Víg Kamaraszínház
MÁRCIUS 21., szombat
BORÁROS MILADA: DOBRONKA CIRKUSZ, VILÁGSZÁM! (szombathelyi Mesebolt Bábszínház – Magamura Műhely, rendező: Boráros Milada) 10 óra, Vojtina Bábszínház
MÁRCIUS 22., vasárnap
GIMESI DÓRA: TÍZ EMELET BOLDOGSÁG (szombathelyi Mesebolt Bábszínház – Budapest Bábszínház, rendező: Kovács Petra Eszter) 10 óra, Vojtina Bábszínház

Szakmai program:


MÁRCIUS 18., szerda
SZAKMAI ÉRTÉKELŐ BESZÉLGETÉSEK AZ ELŐZŐ NAP LÁTOTT ELŐADÁSOKRÓL (házibölcsek: Árkosi Árpád, Háy János, Lőkös Ildikó, moderátor: Mispál Attila) 10 óra, balett terem
MÁRCIUS 18-21., csütörtök – szombat
SZAKMAI ÉRTÉKELŐ BESZÉLGETÉSEK AZ ELŐZŐ NAP LÁTOTT ELŐADÁSOKRÓL (házibölcsek: Árkosi Árpád, Háy János, Lőkös Ildikó, moderátor: Mispál Attila) 11.30, balett terem
MÁRCIUS 19., csütörtök
A LENGYEL-MAGYAR SZÍNHÁZMŰVÉSZETI KAPCSOLATOK — a szakmai beszélgetés meghívott résztvevői Tadeusz Słobodzianek, Spiró György, Máté Gábor, Witold Dębicki, a beszélgetést vezeti: Pászt Patrícia 15 óra, balett terem
MÁRCIUS 20., péntek
BORBÉLY SZILÁRD ÍRÁSAI A SZÍNPADON — a szakmai beszélgetés meghívott résztvevői Árkosi Árpád, Bódi Katalin, Csikos Sándor, Radnóti Zsuzsa, Ráckevei Anna, Vidnyánszky Attila, a beszélgetést vezeti: Fazakas Gergely 16.30 óra, balett terem
MÁRCIUS 21., szombat
Portrébeszélgetés Szálinger Balázzsal és Vörös Istvánnal, a fesztivál díszvendégeivel, darabrészletekkel (vezeti: Lőkös Ildikó) 15 óra, balett terem
MÁRCIUS 22., vasárnap
SZÍNPADON SZÜLETŐ SZÖVEG? - a kortárs szerzőjű gyerek- és ifjúsági előadásokról szervezett kerekasztal beszélgetés meghívott résztvevői Gimesi Dóra, Fige Attila, Kolozsi Angéla, Nagy Viktória, Pallai Mara, Tengely Gábor, Vidovszky György, valamint a DráMai Mesék szerkesztője, Markó Róbert, moderátor: Papp Tímea 11.30, Vojtina Bábszínház
MÁRCIUS 22., vasárnap
SZAKMAI ZÁRÓKONFERENCIA, ÉRTÉKELÉS (házibölcsek: Árkosi Árpád, Háy János, Lőkös Ildikó) 15 óra, balett terem

Kísérőprogramok:


MÁRCIUS 16., hétfő
MEGNYITÓ Vidnyánszky Attila A SZARVASSÁ VÁLTOZOTT FIÚ című filmjének debreceni bemutatója 18 óra, Csokonai Színház, Nagyszínpad
MÉHCSÍPÉS (KOBEZ - Centre Memoire de Corps, Toulouse, koreográfus-rendező: Varga Heni, Döbrei Dénes) 21 óra, Víg Kamaraszínház
MÁRCIUS 17., kedd
HIBÁTLANOK - a debreceni Ady Endre Gimnázium dráma tagozatos növendékeinek előadása 16 óra, Horváth Árpád Stúdiószínház
MÁRCIUS 20., péntek
BORBÉLY SZILÁRD: NINCSTELENEK (budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem, rend.: Máté Gábor) 18 óra, Horváth Árpád Stúdiószínház HALMI GÁBOR: NYILAS MISI EKSZTÁZIS - a Víg Karma társulat előadása 23 óra, Horváth Árpád Stúdiószínház
MÁRCIUS 22., vasárnap
A BUDAPEST BÁR ZENEKAR ZÁRÓKONCERTJE 19 óra, Csokonai Színház, Csokonai Színház, Nagyszínpad


Forrás: Csokonai Nemzeti Színház/http://www.szinhaz.hu/
Megosztás: