Hogyan értékeljük a kaposvári színház 2011/2012-es évadát?
A 2011/12-es kaposvári színházi évad öt nagyszínpadi előadásából négyet láttam - a Tim Carroll rendezte IV. Henriket nem -, a négy stúdió-bemutatóból kettőt - a Kocsis Pál által színre vitt Színházi bestiák, illetve aSchwajda Gergő rendezte A szent család maradtak ki -, a két gyermek- és ifjúsági előadásából egyet néztem meg - a Vidovszky György jegyezte A Pál utcai fiúkról lemaradtam -; a felolvasó-színházi játékokat az üdvözlendő újdonságok közé sorolom azokat, bár vaktában , ugyanis egyet sem volt szerencsém látni.
A fent soroltak közül kettőt kétszer is - nem véletlenül. Háy Jánost és Lovasi Andrást a kortárs irodalom (és zene) legjobbjai közt tartjuk számon: hogy a színház új vezetése első önálló évadjában egyik fontos bemutatkozásnak az általuk jegyzett A kéz című szerzeményt szánta, igazán frappánsnak ötletnek tűnt. Aztán megírtuk, milyennek láttuk: másodszorra már az erényeire is tudtunk figyelni, mert elsőre - a szerzőkre bazírozva - valami szívhez szólót vártunk, olyat, amiben persze ott a tőlük már elvárt erős önreflexió.
Az előadás rendezője, Göttinger Pál (immár a színház állandó rendezője) az évadban egy másik nagyszínpadi munkát, a Finitót is színre állította, rendezői beugrással. Felteszem, elsősorban ezért volt tele a legkézenfekvőbb megoldásokkal Tasnádi István kedvelt és sokat játszott darabja, amely így sápadt, erőtlen, semmitmondóra sikerült.
S mintha ebben a munkában jelent volna meg leginkább, hogy az évad első bemutatóját nem tudta feldolgozni a társulat: A régi nyár című Lajtai-Békeffi szerzőpáros slágerekkel, remek szerepekkel, ügyes kis párbeszédekkel, és jó dramaturgiával felépített előadásának főszerepeit meghívott vendégművészek játszották.Kerekes Éva hozott is egy jó svungot, ami az ő meghívását - mondván, ebben a városban nőtt fel - legitimálta is. Koltai Róbert azonban, aki valaha ezen a színpadon bizonyította, milyen remek színész, most olyan kínos volt, hogy tényleg nem győztem máshova nézni, hogy ne lássam, mivé lett, Ivancsics Ilona Szomszédokból hozott negédessége pedig értelmezhetetlen volt. Seress Zoltán megoldotta a feladatát, bár azt itt a társulatban többen is hoztak volna. S mert Szabó Máté rendezése nem követte a kaposvári hagyományokat - hogy a pincér, a szobalány vagy az ajtónálló (mert csak ilyen szerepek jutottak a társulat tagjainak) is tényleges színészi munka legyen -, így az előadás csalódást kelthetett a régi nézőkben.
Nyilván nem lehet egy évad alapján számon kérni azt, melyik színész milyen lehetőségeket kapott, hogyan "gondolkodnak benne", mert a szerencsétlen váltásokkal terhelt több év után nem mindegy, milyen előadásban - s itt nem közönségsikerre, még csak nem is osztatlan szakmai sikerre gondolok - vesz részt adott színész. A pályájuk elején tartók, az hiszem, nehezebben viselnek egy olyan évadot, amelyben nincs részük kölcsönös bizalmi helyzetben magas szakmai színvonalú munkát végezni, mint ahogy egy ismert és elismert művésznek - így például Kocsis Pálnak, aki a társulat egyik vezető színészévé lett az évek és a nagyszerű feladatok során.
Bár ő éppen részt vett az évad legsikerültebb előadásában, az Antigonéban, amellyel ahogy ő, többek is búcsúztak a társulatból. Nem állítom, hogy a világ legtökéletesebb előadása volt, de érdemes volt kétszer is nézni, mert Rusznyák Gábor a színháztörténet, de egyáltalán a kultúránk talán legnagyobb sztoriját állította érthető, hűvös és forró, játékos, humoros formába színre, ugyancsak búcsúzóul. Sajátos módon ezzel az előadással - amely arról szól, hogy egy ember (nő) a maga igazáért, az isteni igazságért szembemegy a hatalommal (egy férfival, aki későn érti meg a világot, és saját magát is) - vége is ért egy korszak.
Az Amint a mennyben programadó munkájának Rátóti Zoltán igazgató volt a főszereplője. A világhírű karmester egy kis svéd faluba menekül a népszerűség/celebség elől, ahol hamarosan átveszi a helyi énekkar irányítását emberi és szakmai csodákat téve, ám a templomi kórusversenyen, a nagy megmértettetés előtt meghal. Ha ez egy metafora, akkor ennek ellenére kívánok innen is jó egészséget Rátóti Zoltánnak, de mindenekelőtt a védelmére szeretnék kelni, mert a történeten túl olyan helyzetbe hozta Funtek Frigyesrendező, amivel, mint színészt, leértékelte, kiárusította. És készséggel elhiszem, hogy ez az előadás egyébként zajos közönségsiker, de amelyik színháznak ez a szempont irányadó, annak annyi. Tudom, könnyen beszélek, mert nem nekem kell birkózni azokkal a körülményekkel, amelyek szerint - nyilván egyszerűsítek - a fenntartó mindenekelőtt nézőszámot (és minél kevesebb kiadást) akar, nem pedig jó színházat. Annak azonban, aki csinálja, mindenekelőtt jó színházat kell akarnia, nem pedig népszerűt - a kettő egyébként nincsen kiszámítható viszonyban egymással.
Ennél sokkal szerencsésebb volt a tényleges évadnyitó előadás, amelyben két remek színésszel ismerkedhetett meg stúdióközelről a közönség: Kaszás Gergővel és Takács Katival, aki azóta Kaposvárra is szerződött. Valló Péter, mondhatjuk, jobb helyzetben is volt: egy karakteres, jól megírt kortárs darabot, Sofi Oksanen Tisztogatását állította színre kedvvel játszó színészekkel, jó munkát kínáló szerepekkel - igaz, nem lett ez egy életre-halálra szóló munka, annál jóval konformabbra sikerült -; de a színészekről sugárzott a próbaidőszak nyugodt, érzelmileg is megalapozott munkája mindenképpen dicséri a rendezőt. És akkor még, előre, jobban sikerültnek gondoltam ezt az első évet, úgyhogy kevésbé is gondoltam ilyen jónak az előadást.
Meglehet, ugyanez hat rám - csak évad végén éppen fordítva: Pán Péter kedves meglepetés volt, mert bár ki nem állhatom a gyermekmusicalt (helytelenítem, hogy a gyermekeket, akik éppen a világ finomságait és a saját figyelmüket is tanulják, nagy látványos, a műfaji adottságoknak megfelelően sztereotípiákból építkező, elég elnagyoltan, de kiszámítottan és biztosan ható előadással mulattassuk), ám Kelemen Józsefrendezésében szabályos - bár szabályokkal be is határolt - előadásban olyan színészet, olyan játék is megjelent, ami majdnem rácáfolt a fenti előítéleteimre is. Persze Gyuricza István fölött nemcsak akkor nyílik meg az ég, ha Kreónt játszik, de akkor is, ha Hookot, s ebben szerepe van a többi színésznek, rendezőnek, és mit tudhatom én, még minek.
Sok rosszat mondtam el erről az évadról és kevés jót, de ennyi idő alatt - és ezt tényleg nem formaságból mondom - nem derülhet ki, milyen színházat is akar, tud egy új vezetés: jól van, majd holnap.
forrás: http://fidelio.hu/
Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A forrásokat az egyes bejegyzések
végén lehet megtalálni.
A forrásokat az egyes bejegyzések
végén lehet megtalálni.

TÁMOGATÁS, SZOLIDARITÁS
Köszönjük, ha a karantén-időkben megcsappant színházasdinkat akár csak havi jelképes, 1-2 eurós felajánlással támogatod. A befolyt összegek segítenek abban, hogy színészek, rendezők, fesztiválszervezők maradhassunk. A támogatói feliratkozáshoz kattints ide!

TÁRGYMUTATÓ
600 kilométer 100 guinness
a csemegepultos naplója
a gyáva
a gyermek és a varázslat
a haramiák
a hülyéje
a kék hajú lány
a kéz
a kis kéményseprő
a köpeny
a közös többszörös
alapítvány a magyar színházakért
alba regia szimfonikus zenekar
aldi női futógála
aNNa
anyám éhesnek tűnik
aradi kamaraszínház
aranytíz
archívum
arden
az elvarázsolt disznó
az ember tragédiája
az öreghíd alatt
baal
babel sound
baja
balatonboglár
balatonfüred
balfácánt vacsorára
bálna
bárka
bencs villa
bisb
bivaly-szuflé
bob herceg
bogáncsvirág
bohémélet
börtönrádió
bsi
budaörs
budapest improv show
budapest music center
budapesti kamaraszínház
budapesti vonósok
budoár kiállítás
busz-színház
CAFe Budapest
caminus
castel felice
castel felice vizsga
centrál
club70
cosí fan tutte
cupido és a halál
cv
családi játszmák
családi ünnep
cseh tamás
csíkszerda
csoportterápia
csukás-díj
dankó rádió
danubia zenekar
debrecen
debreceni tavaszi fesztivál
delila
deszka fesztivál
dido és aeneas
díjak elismerések
don juan
dráma kortárs színházi találkozó
drámaíró verseny
due
dunapart
dunaújváros
e-színház
egri tavaszi fesztivál
egy kiállítás rémei
éhség
élnek mint a disznók
előadásszámok
email
english
erkel színház
ernani
érzékenyítő fesztivál
esztergom
europa cantat
ezek mennek
fellegek
fesz segélyalap
fiatal írók
fidelio színházi est
finito
firkin
fogság
francia sanzonest
friss hús
furnitur
füge
független előadóművészeti szövetség
gianni schicchi
gödöllő
grecsó
grisnik petra
gusztinak megjött az esze
gyerekstúdió
gyilkosok
gyógyír északi szélre
győr
győri tavaszi fesztivál
gyulai várszínház
hajmeresztő
halál hotel
halastó
hangoló
hárman a padon
harminchárom változat haydn-koponyára
háromszögek
hatok csoport
hatszín teátrum
hazug
hét domb fesztivál
hetedik alabárdos
hetedik mennyország
hírek
hírszerzők
hogy szeret a másik
hol
hoppart
hrabal-vurstli
humorfesztivál
így tanultam meg vezetni
imprójam
imprómaraton
in medias brass
in memoriam cseh tamás
interjú
jak
jászberény
jegyek
jó kérdés
junior príma
jurányi
k2 színház
kalandra fül fesztivál
kaposvár
katona
képek
kibelátó
kicsi szívem kávéba pottyant
kis suttogás
kisfaludy színházi fesztivál
kisvárda
kmtg
kolozsvár
koma
komárom
komédium
koronavírus
kortárs drámafesztivál
kórusok éjszakája
kőszeg
köszönet estéje-estélye
kritika
kritikusdíj-átadó
kuk
kultkikötő
kultúrfürdő
kurátorok
láthatatlan állomás
latinovits diákszínpad
leenane szépe
leonardo
lev&te
limerick-bajnokság
líra és epika
london
love and money
love and money vizsga
macskadémon
madách színház
madame poe
mágnás miska
magvető
magyar rádió
magyar színház
magyar színházi társaság
manhattan short
manna
manőver
margó irodalmi fesztivál
más olvasnivaló
menház színpad
merlin
mikor
mindenütt jó
mindenütt nő
mintaapák
miskolc
miszépmiszépmiszép
mojo
momentán
monodráma fesztivál
móra kiadó
most fesztivál
motto
mozart-kommandó
mozgófénykép
mu
múzeumok éjszakája
művészetek palotája
művészetek völgye
nagykanizsa
naptár
nefelé
négyhangú opera
nemzeti filharmonikusok
nézőművészeti kft
nézőpont színház
nofilter
nyílt nap
nyinyernya
nyíregyháza
nyolc nő
óbudai társaskör
ómama
online fordítónapok
operabeavató
operaház
operajátszóház
operamacera
operettszínház
orlai
othello gyulaházán
ők
ördögkatlan
örkény
örkény vurstli
pájinkás jános
pannonhalma
papp jános
párkák
patália
patreon
pécs
pécsi egyetem
pesti barokk
pesti magyar színiakadémia
petőfi irodalmi múzeum
pim dia hangoskönyvek
pinceszínház
placcc
pokol
portré
postart
poszt
poznan
pozsonyi piknik
rádió
rádiójátékosok
radnóti
remény
rendezők viadala
rév fülöp
rögvest
russian indie film fesztival
sakknovella
shots festival
sinaia
sly
snowman
soharóza
sokszemközt
somló cirqsz
song-óra
sopron
stockholm
susotázs
szabadesés
szeged
székely-könyv
szemes fesztivál
szent imre
szentendrei teátrum
szép heléna
szfe
színház tv
színházak éjszakája
színházi törvény
szívem szeret
szkéné
szombathely
szöveg
szputnyik hajózási társaság
táblázat
tárgymutató
tartalom
tatabánya
telefondoktor
temesvár
tengeren 2008
tengeren 2019
térkép
terminál workhouse
teszt
thália
the irish coffee
thealter
tilos rádió
tivoli
tóbiás és az angyal
trefort színjátszó fesztivál
váci dunakanyar színház
vágánybenéző
van egy határ
városmajor
vaskakas
vera
vidéki színházak fesztiválja
vidor fesztivál
vigadó
visszaszámláló
volt egyszer egy ndk
vonalhúzás
zalaegerszegi kvártélyház
zeneakadémia
zichy major
zsolnay negyed
