„Egy szerep sikere nem a bőrszínen, hanem a jellemen múlik” – interjú Kálid Artúrral

Kálid Artúrt nem zavarja, hogy népszerűségét elsősorban annak köszönheti, hogy szinkronszínészként a hangját számos filmsztárnak kölcsönözte. Hiszen ő maga is tapasztalja, a legtöbben akkor kapják fel a fejüket, amikor megszólal mellettük Will Smith, Sylvester Stallone vagy Denzel Washington. Vagyis Kálid Artúr, aki arról is szívesen mesél, hogy félvérként ő maga is fricskának érezte, amikor rábízták az arisztokrata családoknál szolgáló lakáj, Hyppolit szerepét.

Bár a színésznek azt jósolták, hogy a bőrszíne és a származása miatt majd akciófilmek sztárja lesz, ezzel szemben a színpadon találtak rá a szerepek. Kálid Artúr alakításaiért az utóbbi két évben számos díjat kapott, de van egy, amire még várakozik, vagy sokkal inkább vágyakozik. Hogy pontosan melyik ez a díj, arról a Díványnak adott interjújában mesélt.

Minden alkalommal, amikor beszéltünk, Ön nyugodt, higgadt és alkalmazkodó volt. Mindig ilyen békés és kiegyensúlyozott? Soha semmi nem hozza ki a sodrából?

Jaj, dehogynem. Ha lehetek őszinte, akkor elmondom, hogy újságírókra is tudok időnként morogni, de amennyire tudom, tiszteletben tartom mindenkinek a munkáját és az idejét, ezért a tőlem telhető legnagyobb türelemmel viszonyulok minden esetleges problémához, mert az élet egy bonyolult társasjáték. De természetesen nekem is van idegrendszerem és olyan pillanatom, napom vagy akár időszakom, amikor fáradt és ingerlékeny vagyok. Ez épp ugyanolyan, mint amikor megkérdezik, zavar-e, ha megállítanak az utcán. Igen, sokszor zavar, de ez van, színész vagyok, ez a szakma ezzel jár.

Amikor egy szituációban, például az utcán felismerik, akkor a fizimiskája vagy a hangja alapján ismernek Önre a leggyakrabban?

Leginkább a hangom alapján.

Ez nem zavarja?

Ha zavarna, sem tudnék mit csinálni. Én csak teszem a dolgom több mint 30 éve, sokak szerint viszonylag jó színvonalon. Az, hogy kikhez mi jut el, és ki honnan ismer, az meg egész egyszerűen a nagy számok törvénye alapján dől el. Tagadhatatlan, hogy az évtizedek alatt a hangommal Will Smith-hez tapadtam, és evidens, hogy egy film több emberhez eljut, mint az, hogy eljátszom a Mákfagyit a Rózsavölgyi szalonban.

A legtöbb Önnel készült interjúban szinte kivétel nélkül előkerül a származása. Fontosnak tartja, hogy erről beszéljen?

Nem tudom megmondani, hogy ez az újságírók vagy én miattam van-e így, de azt gyanítom, sokkal inkább én szoktam ezt a témát szóba hozni. Ha ez így van, akkor annak nyilván oka van.

A származásomat és az állami gondozottságomat is szeretem elmondani, de nem túlhangsúlyozni.

Mindkettő az életem része, ezért nem is szeretnék ezekből tabut gyártani. A származásom legtöbbször a szerepek milyensége kapcsán kerül szóba, hiszen hol én vagyok az, aki úgy érzi, hogy nem lehet elmenni szó nélkül amellett, hogy Hyppolitot vagy Poirot-t játszom, hol pedig az, aki kérdez. De nyilván a nézők is elkezdenek gondolkodni azon, hogy ez miért van így. Mint ahogyan azt sem szoktam véka alá rejteni, hogy nem lennék szomorú, ha többször kerültem volna kamera elé az elmúlt harminc-egynéhány évben. Amikor ugyanis odakerültem, akkor általában kiderült, hogy szeret engem a kamera meg a filmet készítő emberek is, akik mindig kérdezték, hol voltam eddig, miért nem forgattam gyakrabban. Hogy miért?

Azért, mert igenis működnek az első blikkes sztereotípiák, amit szándékosan nem nevezek előítéletnek, de nyilván nem kerültem be a nagy történelmi filmekbe, és ennek részben biztos, hogy a külsőm az oka.

De mindenért kárpótolt, hogy tavalyelőtt én kaptam a Magyar Újságíró Szövetség filmkritikusi szakosztályától a legjobb epizódalakítás díját, amit nem adnak oda csak úgy akárkinek, ahhoz valamiféle teljesítményt föl kellett mutatni. Nem vagyok polgárjogi harcos, de azt gondolom, hogy az életem és a különböző kiállásaim azt igazolják, hogy fontos számomra az elfogadás, nemcsak engem, hanem másokat illetően is.

A közeg miatt, amiben mozgok, ez már jó néhány éve engem nem érintett, de őrzök egy-két olyan emléket, amikor szimplán a kinézetem miatt kaptam jelentős támadásokat. Nyilván minden ilyen eset érzékenyen érint, és sok más esetben sem értem, hogy valakit miért különböztetnek meg csak azért, hogy kit szeret, mit vall, vagy melyik pártot preferálja.

Milyen filmekben tudta volna magát elképzelni? Milyen filmszerepeknek örült volna?

Soha nem voltak nagy igényeim, nem akartam eljátszani Petőfi Sándort vagy Deák Ferencet. A pályám elején azt mondták, hogy színházban én nem nagyon fogok játszani a bőröm színe miatt, de biztos nagyon sokat fogok forgatni, jönnek majd a krimik és az akciósorozatok. Az is lehet, hogy épp emiatt vágytam a filmre, mert megelőlegezték nekem. De a lélektani témákkal is szeretek elbíbelődni. A legjobb epizódalakítás díját az Éger című filmért kaptam, amiben jó 40 percen keresztül elmesélem az életem történetét, szemben egy kamerával. Egy ilyen helyzetben nem nagyon lehet hazudozni, az például egy elég komoly lelki folyamat. Nincsenek nagy igényeim, viccesen azt szoktam mondani, hogy én leszek az első magyar Oscar-díjas színész. Aztán közben az is kiderült, hogy már erről is lecsúsztam.
 
A Rózsavölgyi szalonban, a Mákfagyi című darabban játssza az egyik főszerepet, melyet a szerző, Hárs Anna kifejezetten Önre szabta, amikor megtudta, hogy ki kapja Máté szerepét. Örömmel fogadta?

Valóban megkérdezte Anna, hogy nem zavar-e, ha belekerül a darabba a származásom, ami végül részben meg is történt. Annától tudom, hogy eleve egy olyan darabot szeretett volna írni, melyben egy olyan apa van, aki nem foglalkozik a családjával, és egy olyan gyerek, aki különböző sérelmeket hordoz, akinek meg kell küzdenie a vélt és valós traumákkal.

Amikor a színpadon visszaköszönnek azok a mozzanatok, amelyek az Ön életében is jelen voltak, akkor ez segít a traumák feldolgozásában?

Hogyne, persze. Nagyon sokszor elhangzik színészektől az a már-már elcsépelt állítás, miszerint szerencsés helyzetben vagyunk, mert sok mindent ki tudunk magunkból játszani.

De ez abszolút igaz, és csak azt tudja, aki ezt csinálja, hogy adott esetben mit jelent az, hogy én kimondok egy olyan mondatot a színpadon, ami magánemberként is sokat jelent nekem, mert van hozzá kötődésem.

Például, amikor azt mondom, hogy apám elcseszte vagy én elcsesztem, ahhoz nekem közvetlen kötődésem van. A fáma úgy tartja, hogy apámnak minden vágya az volt, hogy engem és anyámat magával vigyen Afrikába, de náluk éppen polgárháború zajlott, és nem lehetett odavinni nőket és gyerekeket. Nem tudom, akkor hogyan alakult volna az életem, mindenesetre hálás vagyok azért, ami velem történt.

A Kőszegi Várszínházban Hyppolit, a Veres 1 Színházban Poirot szerepét játssza félvérként. Jól érzem, hogy mindkettő egy picit fricska a sorstól vagy sokkal inkább a rendezőktől?

Részben biztosan, ugyanakkor meglehetősen vagány és bátor dolog is. A Hyppolitot most már két éve játszom, és a visszajelzések azt mutatják, hogy a fricska csak addig fricska, amíg el nem kezdődik az előadás. Lehet, hogy az első megjelenésem még egy picit meghökkenti a nézőt, de egy idő után úgy bevonódik a történetbe, hogy el is felejti, milyen gondolatokkal ült be az előadásra. Nekem nagyon jóleső érzés, ha úgy gondolják, méltó vagyok arra a szerepre, amit olyan nagy színészek játszottak, mint Benedek Miklós, Eperjes Károly vagy Csortos Gyula. Hyppolit szerepéhez kell, hogy legyen az embernek súlya, jelleme, tartása, megjelenése, jelenléte, ehhez kell egy színészi alkat is túl azon, hogy hogyan néz ki valaki.

Az utóbbi években szinte esőként záporoztak Önre a különféle szakmai díjak. Gondolom, korábban is örömmel fogadta volna ezeket.

Lassan már kicsit azt érzem, olyan, mintha sérelemlistát sorolnék, de nem szoktam elhallgatni, ha szóba kerül, hogy 55 éves vagyok, és valóban a lelkem egyik nagy fájdalma, hogy a Jászai-díjat, amit pályakezdő fiatal színészeknek alapítottak, én még nem kaptam meg. Ez valóban fáj és rosszul esik, mert azt gondolom, hogy elég sok mindent letettem már az asztalra, és nem feltétlenül mennyiségben, hanem sokkal inkább a minőséget tekintve, amiért megérdemeltem volna. Az egyéb díjakat pedig, melyeket tavaly és tavalyelőtt kaptam, nagyon nagy örömmel fogadtam, mert ezek azt bizonyítják, nem múlik el nyomtalanul a tevékenységem.




TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve12 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante72 dante első szülinapi fesztivál15 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit95 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély5 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália190 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5