Bordás Barbara: A színháznak, az élő muzsikának mindig meglesz a lelket feltöltő ereje

Bordás Barbara klasszikus énekművész, színésznő, aki már kamaszkora óta a színpadon játszik; könyvelőnek is tanult, de elég hamar rájött, hogy a színház az igazi útja. Nemrég Fedóra Palinszkát alakította A cirkuszhercegnőben, amelyet Homonnay Zsolt rendezett a Budapesti Operettszínházban. A szerepről elmondta: nem véletlenül sodorta elé az élet, a saját sorsával is lát párhuzamokat benne. Nem először játssza a darabot, már tizennyolc évesen is volt hozzá szerencséje. „Akkor még szinte gyerek voltam, inkább Fedóra előkelőségét akartam hangsúlyozni – kerestem például a francia szavakat –, ma már inkább az foglalkoztat, milyen az, amikor valakivel megtörténik a tündérmese, szépen lassan bizalmat szavaz a másiknak, aztán kiderül, hogy szinte semmi nem igaz, amit valósnak vélt.” Családjában mindig is jelen volt a zene, és szüleitől megtanulta, hogy soha nem szabad kétségbeesni, mindig mindenre van megoldás. Szereti a színjátszás kettősségét is, amely ugyanannyira szól a külsőségekről, mint amennyire a lelki ügyekről. Az előadások létrehozásának kreatív, közösségi oldalát érzi a leginkább magáénak, a taps a mai napig zavarba tudja hozni. Úgy véli, a színházlátogatókban egy-egy előadás után kevesebb lesz a feszültség és több az életszeretet. „Energiát adunk és kapunk, ilyen szempontból a színháznak, az élő muzsikának mindig meglesz a lelket feltöltő ereje” – emelte ki Bordás Barbara.

Mikor a Mágnás Miska legutóbbi előadásán kiment a színpadra, még meg sem szólalt, már megtapsolta a közönség. Milyen érzés?

Zavarba ejtő, nem vagyok ehhez igazán hozzászokva. A mai előadásokat kevésbé úgy rendezik, hogy ezzel számoljon az ember, de természetesen jólesik. A váratlanság miatt azonban előfordul, hogy ilyenkor kicsit esetlenül indul az első mondat, mert nem számítunk rá, hogy félbeszakad. Száz évvel ezelőtt szokás volt megtapsolni a színpadra először érkező szereplőt: Honthy Hanna és Feleki Kamill versenyzett is egymással, hogy kit tapsolnak meg többször egy-egy előadás során.

A Budapesti Operettszínházban nemrég bemutatott A cirkuszhercegnő című előadásban Fedora Palinszkát alakítja. Szereti ezt a szerepet?

Nagyon érdekes karakter. Már túl vagyok néhány női figura megformálásán, de Fedóra Palinszka az egyik legtitokzatosabb. Alig tudunk valamit a múltjáról. Utólag persze kiderül néhány morzsányi információ, de az nem túl sok. Nagy ajándék egy ilyen karakter, mert sok mindent bele lehet szőni az élettörténetébe. Homonnay Zsolt rendező azt mondta, véleménye szerint Kálmán Imre felesége, Vera inspirálta a karaktert. Nekem tetszik ez a fajta párhuzam.

Kálmán Imre felmenői között apai ágon létezett orosz kötődés, Vera is orosz származású volt. Ahogy Fedóra Palinszka, úgy Vera is nagyon fiatalon ment hozzá a férjéhez, a zeneszerző és közte huszonöt év korkülönbség volt. Egy ilyen típusú kapcsolat véleményem szerint sokkal inkább lelki közösség, biztonságot adó közeg, mintsem szenvedélyes szerelem. Valahogy ezt érzem Fedóra esetében. Könnyen beszél arról, hogy „nem fontos a szerelem”, hiszen igazán nem is tudja, mi az. Csak akkor jön rá, hogy nem egyenlő azzal a típusú „házastársi kapcsolattal”, amiben ő élt, amikor hirtelen szembetalálkozik vele. El is mondja: „Az igazira akkor találunk rá, hogyha nem keressük.”

Persze mondhatnánk, hogy korábban találkozott már Mister X-szel, de nem lennénk teljesen korrektek, mert az csak egy röpke pillanat volt.

A való életben is van olyan, hogy valakire felfigyel az ember, aztán hosszú ideig nem tud róla semmit, majd egyszer csak újra létrejön egy találkozó, és olyan, mintha mindig is összetartoztak volna. Így van Fedóra Palinszka is Mister X-szel. A saját sorsommal is látok párhuzamokat, nem véletlenül sodorta ezt a szerepet ismét elém az élet.

Már nagyon fiatalon színpadra került.

A város bizalmat szavazott Szigetszentmiklóson Pintér Tibornak, aki létrehozta a Sziget Színházat. Sokan itt nőttünk föl, itt bontogattuk a szárnyunkat. Engem itt rengeteg nagy szerep talált meg. Szerencsés voltam, Fedórát is eljátszhattam. Akkor még szinte gyerek voltam, inkább Fedóra előkelőségét akartam hangsúlyozni (kerestem például a francia szavakat). Ma már inkább az foglalkoztat, milyen az, amikor valakivel megtörténik a tündérmese, szépen lassan bizalmat szavaz a másiknak, aztán kiderül, hogy szinte semmi nem igaz, amit valósnak vélt.

Ilyen szempontból is örökérvényű igazságokat fogalmaz meg a darab.

Sajnos egyre inkább igaz, hogy álarcot hordunk. Egy másik előadásom, a Trapézon tüllben is ezt a kérdéskört boncolgatja. A darabot Göttinger Pál írta, és a színház világán keresztül beszél a felvett szerepekről, álarcokról. Két színésznő körül zajlanak az események, egyikük abszolút kezdő, a másik az akkori Nemzeti Színház ünnepelt sztárja. Van a darabban egy nagyon őszinte beszélgetés, amikor kiderül, hogy a két nő teljesen mást gondolt a másikról, és ez az elképzelt tündérmese közel sem illik a valósághoz. Úgy tűnik, a világ nem sokat változott, közel száz évvel ezelőtt is az volt a fontosabb, hogy mit mutatunk magunkról, nem, pedig az, akik valójában vagyunk. Egyre lényegesebb lenne, hogy megértsük: nőként feladatunk, hogy összekapaszkodjunk, és ne csak a megvalósításban, hanem a nehézségek között is vigaszt adjunk egymásnak.

Hogy meg tudják beszélni egymással a problémáikat?

Hiányoznak manapság a valódi női közösségek, ahol mindenki „elpanaszolhatja” a baját. Hogy ne mindig csak azt lássuk, mi mennyi mindent nem csináltunk ma meg, mások mennyivel többek, jobbak, ügyesebbek... hanem hogy legyen egy hely, ahol valaki más azt mondhatja nekünk: Ne aggódj, nekem sem ment. Régen a különböző generációk a családon belül sokkal szorosabb kapcsolatot ápoltak, közelebb is laktak egymáshoz, könnyebben segítették egymást: vigyáztak a gyerekekre, vittek egy kis levest, bátorítottak, vigasztaltak... nem voltunk mindenben egyedül. Többet voltunk a természetben, több időt töltöttünk magunkkal. Ma mindenki hajszol valamit, vagy hogy a darabhoz visszatérjünk, álarc mögé bújik, mert retteg attól, hogy kiderül, milyen is valójában. Pedig nem kell tökéletesnek lenni, lehet hibázni is, az a fejlődés első lépcsőfoka. De valahogy a közösségi média nem ezt erősíti. Sokkal szerethetőbbek vagyunk, ha önazonosak tudunk maradni, mégis sokan inkább az álarcokat és a magányt választják. Az nem tükröz vissza.

A magány A cirkuszhercegnőnek is központi motívuma.

Homonnay Zsolt rendezésében meg is jelenik a magány figurája, aki egy szál hegedűvel jön-megy közöttünk a színpadon, sokszor beleszólva a különböző helyzetekbe. Korunk egyik legnagyobb problémája ez. Hiába a sok közösségi médium, nem helyettesítik a valós kapcsolatokat. Azzal, hogy kiposztolok valamit, nem történik valós kommunikáció. Aki ezt látja, azt hiszi, képben van velem kapcsolatban, hogy hol tartok az életben, de ez egy nagyon kis szelet. Nem helyettesíti azt, amikor egymás szemébe nézünk, és őszintén megkérdezzük: Hogy vagy? És nem arra a „Hogy vagy”-ra gondolok, mikor a választ már nem is várják meg.

A maga szakmája olyan, amelyben a lelkével dolgozik az ember.

Kettős hivatás ez, technikai és lelki oldallal. Egyrészt a színház, a primadonnalét nagyon is a külsőségekről szól: ki vagyunk festve, tökéletes a hajunk, jelmezbe bújunk, ami az előnyös részeket hangsúlyozza; a színpadon udvarolnak nekünk. A külső szemlélő számára ez különleges világnak tűnik. Ritkán hangzik el, hogy a cipő nagyon tud nyomni, ha kényelmetlenebb a ruha, akkor is föl kell venni a díszes, nehéz öltözéket, a súlyos fejdíszt, ékszert, és nem mindig egyszerű benne közlekedni.

Ezeket tudni kell kezelni, használni, meg kell tanulni „felülviselkedni”. A rengeteg külsődleges, illúzót keltő eszköz, jelmez használata mellett pedig tálcán kell kitenni a szívünket, attól függetlenül, milyen lelkiállapotban vagyunk. Ez időnként nehéz és embert próbáló feladat. Különösen, ha még énekelni is kell hozzá.

Van olyan, hogy nem sikerül?

Akadtak nehéz pillanatok. A mosoly országa próbaidőszakában például, ahol a darab vége az, hogy mind a két főszereplő nagyon szereti egymást, de teljesen máshogy gondolkodnak a világról, nem tudják az életüket összeegyeztetni, és el kell válniuk. Nehéz volt elfojtani azokat a személyes érzéseket, amelyek elindultak bennem ezzel az egésszel kapcsolatban. Nehéz úgy énekelni, hogy az ember torkában gombóc van a sírás miatt. De idővel az ember megtanulja jól használni ezeket a tapasztalásokat.

A cirkuszhercegnőt Homonnay Zsolt rendezte. Nem először dolgozott vele.

Zsolt nagyon felkészült a darabbal kapcsolatban, nem tudtam tőle olyat kérdezni, amiről ne lett volna kidolgozott „lélektérképészete”. Nem feltétlenül egyezett azzal, amit én gondoltam, de mindig meggyőzött. Így volt ez már a Mária főhadnagy kapcsán is, ahol Antóniát játszom. A darab második részében hosszú idő után megjelenek a színpadon; a történet szerint addigra átverekedtem magam jónéhány fronton, hogy elhozzak egy levelet, Kossuth futáraként. A próbán mondtam neki, hogy ki tudja, mi mindenen ment keresztül ez a szegény nő (a karakterem), mire megérkezett, fáradt, látta a halált, lejárta a lábát, szóval innen építkeznék. Erre azt felelte: érti, hogy miért mondom, és biztosan van valóságalapja, de neki a darab egészét tekintve arra van szüksége, hogy ekkor egy frissebb, vidám női energia jöjjön be a színpadra. Ezért úgy gondolja, Antónia nem mutatja a valós érzelmeit. Felülemelkedik ezeken, és igyekszik a derűt és a jókedvet erősíteni Máriában. Antónia feladata, hogy oldja a feszültséget a húgában, és ehhez más típusú energiákra lesz szükség. Azóta több előadás próbaidőszakaiban is foglalkoztatott ez a kérdés: rendben van, hogy én mit képzelek a karakteremről egy-egy konkrét helyzetben, de azt is érdemes megvizsgálnom, hogyan szolgálja mindez az előadás egészét, ritmusát.

Mitől lesz korunkban sikeres egy operett?

Sok tényezőtől függ, de az egyik legfontosabb, hogy a kapcsolati viszonyok igazak legyenek, akkor még inkább, ha megszólal a zene. Az sem elhanyagolható, hogy a nézők egyre nehezebben összpontosítanak; rengeteg inger ér minket a nap folyamán, ezért egy alkotónak komplexül kell gondolkodnia. Olyan világban élünk, ahol nagyon magas az ingerküszöb. Hogy csak egy példát mondjak: itt ülünk egy kávéházban, és szól a zene, miközben beszélgetünk. Minek? Nem hallgatja senki, de az agyunkat stimulálja, mert folyamatosan külön kell választania az emberi beszédet a külső „zajoktól”.

Mennyire más az, ha mondjuk este 9-től 11 óráig zongorázik valaki a háttérben!

Már csak azért is, mert egy hangszernek rezgése van, ami a testet gyógyítja. Én ebben nagyon hiszek! Egy hangszóró szerintem kevésbé gyógyít. Ráadásul tényleg senki sem figyel ilyenkor a zenére, a legtöbben a szemben ülőre kíváncsiak. Egyébként ebből is írtam a szakdolgozatomat. Az agynak nagyon sok időbe telik, amíg különbséget tesz a különböző zajok között.

Ez nagyon érdekesen hangzik.

A beszédérzékelés úgy működik egy kisgyereknél, hogy a különböző hang- és szókapcsolatokat és a szájmozgást összetéve igyekszik szépen lassan megtanulni, mi a jelentésük. Így jutunk el odáig például, hogy zajosabb játszótéren egy gyermek a nevét hallva felismeri, hogy őt szólították, őt keresik.

Manapság sokkal több időbe telik a beszédértés képességének elsajátítása, mert rengeteg zaj vesz körül minket. Az agynak először el kell különítenie a környezeti zajoktól a számára fontos beszédet, amit az anyja vagy az apja mond. Kutatások bizonyítják, hogy egy mai hatéves gyerek beszédértése az 1970-es évekbeli háromévesek szintjén van. Nem figyelemzavarosak a mai gyerekek, csak nem értik, amit hallanak. Sokkal több fejlesztést, beszélgetést, meseolvasást, élő szót igényelnének. A szakdolgozatom egy, a beszédértés fontosságát hangsúlyozó, szülőknek készült elektronikus tananyag volt; tavaly végeztem pedagógia, e-learning-fejlesztés szakon a Pannon Egyetemen.

De nem csak pedagógiát tanult. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola után az Operett Akadémia növendéke lett. Úgy látszik a mai Budapesti Operettszínház épülete fontos szerepet tölt be az életében, itt volt száz éve a Somossy Orfeum is, ennek a történetét dolgozta föl Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Az Orfeum mágusában, amelyben Carola Cecíliát alakítja.

Carola Cecília nem olyan karakter, mint én, mert én igyekszem figyelni a másik emberre, szinte már-már szorongok, ha valakinek nem tudok segíteni valamiben, ő pedig olyan, aki önmagán kívül nem foglalkozik senkivel.

Aztán elénekli, hogy „én, akivel csalják éjjel, úgy cserélnék a feleséggel”.

És a következő sor még drámaibb: „De nappal a férfi nem köszön, elfordítja fejét...” Elképesztő fájdalmakon mehettek keresztül ebben a korban a nők. Sem a feleségek, sem a szeretők nem voltak boldogok. Valószínűleg a férfiak sem. Azonban a darab is rámutat erre: egy nőnek, akinek minden férfi a lába előtt hever, annak a nyugalom, a család, és a gyereknevelés a vágya, száz férfi helyett egy igazit szeretne. Valójában mindenki csak arra vágyik, hogy igazán, önmagáért szeressék. A korabeli lapokból tudjuk, hogy Carola Cecília férfiakat megszégyenítő módon tudott inni, vagy

hogy egy alkalommal eltörte a biliárddákót valamilyen konfliktusban, balhés bírósági ügyei is voltak. Mindez valami rettentően mély magányosságra vezethető vissza.

Már volt szó arról, hogy nem könnyű szakma ez, mert a színpadon sok nehézséggel kell megküzdenie egy színésznek. A Bozsik Yvette rendezte Hamupipőkében, melyet a Budapesti Operettszínház tavalyi év végén mutatott be nagy sikerrel, még repül is.

A repülés inkább jó élmény lett, mint rossz. A nehéz az volt, hogy ne tegyünk hirtelen mozdulatokat, amikor röptetnek. Mert ha két zsinóron lóg az ember, egy hirtelen mozdulat hatására befordulhat, és összevissza forog a levegőben. Ezt a kilengést nagyon nehéz korrigálni. A „repülésfelelőseink”, egy profi cég szakemberei magyarázták el, hogyan tartsam a lábam, mikor váltsak lábat, hogy tényleg úgy tűnjön, repülök, nem csak lógok a levegőben. Ők tanítottak meg arra is, hogyan tudom kontrollálni az egész folyamatot.

Gertrúdot, a mostohát alakítja a Hamupipőkében, aki a meseirodalom egyik legszörnyűbb teremtménye.

Rengeteget gondolkoztam azon, hogyan lehetne bemutatni a mostoha gonoszságát úgy, hogy hiteles legyen, mert szerintem senki sem születik gonosznak, hiszek abban, hogy az emberi lélek alapvetően formálható.

Mire jutott?

Arra, hogy úgy tudom megfogni ezt a karaktert, ha nem valami elrajzolt gonosz nőt alakítok, hanem egy eltökélt édesanyát, aki mindig azzal van elfoglalva, hogy az ő két lányának valahogy jó legyen.

De levágja a lábujjukat, hogy beleférjenek Hamupipőke cipőjébe!

Igen, de az ő fejében az van, hogy ezzel jobbat tesz nekik, mintha nem mennének férjhez. Ki is mondja, hogy „inkább most egy nagy, de rövid fájdalom, mint szenvedni egy életen át”. Ez az ő nagy élethazugsága. Ebben a történetben az is benne van, hogy Gertrúd akár össze is jöhetne a királlyal, akinek ő nagyon rokonszenves... mégsem akarja ezt észrevenni – valószínűleg úgy gondolja, hogy még ekkor sem lenne annyira biztosítva a lányai jövője, mintha ők maguk házasodnának meg. Örök tanulságot hordoz a figura: nem jó, ha a szülő mindig jobban tudja, mi a jó a gyerekének, akármennyire „aggódik” is.

Bozsik Yvette rendezte a darabot. Vele milyen dolgozni?

Yvette olyan előadásokat rendez, amelyek sokféle ingerrel szolgálnak a nézőknek: jól fenn tudja tartani a figyelmüket. Beszéltünk ugye erről korábban. Nála nagyon sok dolog történik egyszerre a színpadon, többféle kellék, díszletelem van jelen, lenyűgöző ruhákat, izgalmas koreográfiákat láthatnak a nézők, és több jelentésrétegben zajlanak az események.

Én jobban szeretem a próbaidőszakokat, mint amikor már kész van az előadás, mert ott már nem lehet semmin változtatni, próba közben viszont mindig eszembe jut valami új, ami szerintem Yvette-et is inspirálja. Jó érzéssel tölt el, hogy hasonlóan gondolkodunk a karakterekről, az ötleteimet általában szívesen fogadja.

Nemcsak a Hamupipőkében volt így, ugyanezt éreztem, mikor Az Orfeum mágusában dolgoztunk együtt. A Hamupipőkében többször volt szó például az agresszióra adott automatikus válaszról. Vannak olyan emberek, akik az agresszív viselkedésre lefagynak, ilyen például Hamupipőke, és vannak olyanok, akik ütnek, vagy futnak. Gertrúd inkább ez utóbbi, én is ilyennek látom. Nem a gonoszság dolgozik benne, hanem az, hogy nem maradhat alul.

Az Orfeum mágusa kapcsán a női energiák, a női kisugárzás került előtérbe. Nagyon sokat beszéltünk erről, hogy miféle megfejthetetlen, mágikus energiájuk van azoknak a nőknek, akik ilyen sokféle férfit képesek az ujjuk köré csavarni, mint Carola Cecília.

A gyerekkoráról még nem beszéltünk.

Békés közegben nőttem fel Szigetszentmiklóson. Mindig kötelességtudó, szabálykövető voltam, fontosak voltak a keretek. Mikor iskola után hazamentem, leraktam a táskámat, megebédeltem, molyoltam egy kicsit, de fél óra múlva már nekikezdtem a leckének. Viszont azt a szabadságot is nagyon szerettem, hogy ahol laktunk, a húgommal bármikor kimehettünk az utcabeli gyerekekkel játszani. Órákig elvoltunk, jöttünk-mentünk, tücsköt, bogarat összeszedtünk, bicikliztünk, fára másztunk, néha sebeket szereztünk. Én zenei általánosba jártam, ott kötelező kórusgyakorlat volt, az osztályban mindenki énekelt, fellépéseket szerveztek. Aztán Csepelre mentem közgazdasági szakközépiskolába, de hiányzott a zene, így onnan visszajártam a helyi musicalstúdióba.

Hány évesen kezdődött?

Tizennégy évesen kerültem oda, és olyan tizenöt körül voltam, mikor a Mágnás Miskát előadtuk. Tizenhat évesen kaptam meg Szilvia szerepét a Csárdáskirálynőben. Ekkor mentem el a helyi zeneiskolába Szikora Krisztinához magánénekesi tanulmányokat folytatni. Mire az érettségihez értem, már nem könyvelő akartam lenni, hanem énekes. Felvettek a Bartók Béla Zeneművészeti Konzervatóriumba, aztán pedig az Operett Akadémia növendéke lettem. Szerettem énekelni, de alapvetően félős voltam, sokkal jobban szerettem a próbák közösségi részét. Tehát azt, hogy együtt hozunk létre valamit. Biztosan ezért van az is, hogy a tapsot nehezen kezelem.

Mit jelent ez?

Azt, hogy én az ilyen fajta figyelmet nem vágyom, nem akarok a középpontban lenni. Inkább arról van szó, hogy nekem örömet okoz az éneklés. Felszabadít, hogy a személyiségem különböző oldalait megélhetem. Meg talán valamiféle terápia is: több kutatás kimutatta, hogy aki énekel, az nem fél: ilyenkor kikapcsolódnak az agyban a félelem érzékeléséért felelős receptorok. Másként szólva, nagyon sok feszültséget „dolgoz fel” az éneklés.

Miért énekel mégis olyan keveset a modern ember?

Mert a sok tehetségkutató elhitette velünk, hogy énekelni csak tökéletesen lehet. És sokan már nem mernek énekelni, mert azt gondolják magukról, hogy nem tudnak, hogy nem jó. Pedig ez olyan, mint mondjuk a főzés. Azt sem tud mindenki, de azért ha nagyon muszáj, egy vajas kenyeret csak összeütnek. Ugyanezzel az erővel énekelhetnénk is mindennap. Magunkat ajándékoznánk meg vele, sok feszültségtől meg lehetne így szabadulni.

A családjában mennyire volt jelen a zene?

Anyukám sokáig fuvolázott, apukám zongorázott. Ő még úgy tanult meg zongorázni, hogy papírzongorán gyakorolt, mert nem volt otthon igazi. Egy papírra voltak lerajzolva a zongora billentyűi. A nagypapám hegedült és szaxofonozott, de őt nem ismertem annyira, fiatalon hunyt el. A nagymamám énekelt, a dédipapám pedig kultúrház-igazgató volt, szóval a családunkat átszőtte a zeneiség. A testvéremnek is csodaszép hangja van, kár, hogy őt kevesebben hallhatják, mert civil pályát választott.

Mit hoz otthonról?

Azt, hogy fontos az összetartás, hogy mindig számíthatunk egymásra, és mindenre van megoldás. Meg hogy bizonyos dolgokat akkor is meg kell tenni, ha nem annyira kényelmes. Akkor is menni kell, akkor is el kell intézni, akkor is meg kell mondani dolgokat, ha az embernek nagyon nincs hozzá kedve. Felelősek vagyunk a dolgainkért, egymásért.

Azt mondják, hogy minden szerep akkor talál rá az emberre, amikor azzal dolga van.

Ebben nagyon hiszek. Abban is, hogy aminek engem meg kell találnia, azt az ördög is utánam tolja talicskán. Nagyon sokszor volt olyan, hogy azt hittem, nem talál meg egy szerep, végül mégis „hozzám keveredett” valamilyen formában. Nem véletlen, hogy stúdiódarabbal kezdtem a pályám Bori Tamás és Kéringer László szárnyai alatt. Aztán hirtelen bekerültem nagyszínházi előadásokba, de itt is oka volt, hogy nem új darabot kezdtem el próbálni, hanem egy meglévőbe álltam be, a Csárdáskirálynőbe, amit már korábban játszottam. Ismertem a zeneiségét, úgyhogy csak azzal kellett foglalkoznom, hogy azt jól el is énekeljem, meg hogy az adott helyzeteket még inkább a magamévá tegyem. Jó volt, hogy kicsit kirándultam a Miss Saigonba, a musical világába, mert így megismertem a színházi társulat többi részét is, és ott más típusú lelki munkát tudtam végezni. Ezután már jöhettek a nehezebb szerepek, A mosoly országa, a Marica grófnő. Megtaláltam az akkori férjemet Boncsér Gergely operaénekes személyében, tehát boldogságra is leltem. Ez is olyan érdekes, hogy miután összeházasodtunk, jó darabig nem kerültünk össze a színpadon. Úgy tűnik, a jó Isten azt gondolta, „ez el van rendezve”, ezzel több feladat nincsen. A pályám során mérföldkőnek tartom A chicagói hercegnőt Béres Attila rendezésében 2016-ban; ez a lányom születése után jött közvetlenül. Jókor jött az Ének az esőben is, ami egy klasszikusabb musicalszerep, és mivel én el nem tudtam magamról képzelni, hogy megtanulok szteppelni, mégis sikerült, sok önbizalmat adott. Emlékszem, Anna lányom akkor volt kétéves, mikor a darab bemutatója volt. Sokat jelentett a fizikumom helyreállításában, az önbecsülésem visszaépítésében is a próbafolyamat.

Visszakanyarodtunk a próbákhoz, a közösségépítéshez, a lélek gyógyulásához. Azt mennyire lehet érezni, hogy egy előadás gyógyítja a közönséget is, mert a katarzisok révén felszabadulnak a pozitív energiák?

Mikor egy előadásnak vége van, bennem az valahogy lassabban tudatosul. Amikor kitör a taps, olyan, mintha felébresztettek volna. Nekem rengeteget adnak ezek a különleges utazások. A tapsrendben rendszerint lassan ocsúdok fel, de jó látni, ha a közönség is elégedett.

A közösségi médiában is sokszor kapok olyan visszajelzéseket, amelyek ezt igazolják. Jó olvasni, mikor leírják, milyen hatással volt rájuk az előadás. Vannak olyan rajongóim is, akikkel szinte baráti viszonyt ápolunk, annyira sok mindenben láttak. Abban bízom, hogy egy-egy előadás végére talán kevesebb lesz a nézőkben a feszültség, és több az életszeretet.

Energiát adunk és kapunk, ilyen szempontból a színháznak, az élő muzsikának mindig meglesz a lelket feltöltő ereje. Bízom benne, hogy ezért mindig szükség lesz rá ebben az egyre inkább digitalizált világban is.


forrás: https://www.origo.hu/



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc136 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve12 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán79 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante72 dante első szülinapi fesztivál15 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen24 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház109 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára102 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit95 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek497 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu95 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza163 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 nagyvárad1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató550 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai922 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély10 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália196 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben38 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő4 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola17 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5